Spis treści:
- Dieta keto co jeść, żeby schudnąć?
- Dieta ketogeniczna – co można jeść jeszcze w jej trakcie?
- Co można jeść na diecie ketogenicznej, czyli słów kilka o tym, kto pomoże w ułożeniu jadłospisu
Dieta ketogeniczna, zwana również dietą keto, jest jedną z najbardziej popularnych pośród osób pragnących schudnąć, a przy tym poprawić swoje zdrowie. Jadłospis ten opiera się na spożywaniu dużej ilości tłuszczów, optymalnej ilości białka i minimalnej węglowodanów. Stosowanie diety ketogenicznej prowadzi do wykorzystywania tłuszczów jako głównego źródła energii, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej, a tym samym utratę wagi. Dowiedz się co można jeść, stosując tę dietę ketogeniczną i poznaj bliżej jej zasady.
Dieta keto co jeść, żeby schudnąć?
W diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie około 70% kalorii z tłuszczów, 25% z białek i tylko 5% z węglowodanów. Dieta ketogeniczna – co jeść, po jakie produkty sięgać? To najczęściej pojawiające się pytania przy tym sposobie odżywiania. Otóż jednym z podstawowych elementów diety keto są tłuszcze. Należy jednak wybierać te zdrowe, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonale sprawdzi się tu awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy czy orzechy. Takie tłuszcze nie tylko pomogą organizmowi przestawić się na tryb spalania tłuszczu, ale także dostarczą cennych witamin i minerałów.
Białko jest kolejnym ważnym elementem diety ketogenicznej. Spożywanie go w umiarkowanej ilości pozwala na utrzymanie masy mięśniowej, a przy tym dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów. Dobrymi źródłami białka są: mięso, ryby, jajka i nabiał.
Węglowodany odgrywają również ważną rolę w diecie ketogenicznej – ich udział nie powinien przekraczać 10% całkowitej ilości kalorii. W praktyce oznacza to ograniczenie spożycia produktów bogatych w węglowodany, takich jak pieczywo, makaron, ryż czy ziemniaki. Zamiast tego należy sięgnąć po warzywa niskowęglowodanowe (szpinak, brokuły, kalafior), które dostarczają błonnika oraz witamin i minerałów. Owoce również są źródłem węglowodanów, ale ze względu na ich zawartość cukrów warto spożywać je z umiarem – najlepiej wybierać te o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jagody czy maliny.
Dieta ketogeniczna – co można jeść, jakie produkty spożywać w jej trakcie?
Dieta ketogeniczna – co można jeść? Otóż podstawą są produkty bogate w białko i tłuszcze tj. mięso, ryby czy owoce morza. Warto sięgać po chude mięsa jak np. kurczak, indyk czy wołowina, a także tłuste ryby morskie: łosoś, makrela czy sardynki, które są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3. Świetnym dodatkiem diety keto są krewetki, małże czy ostrygi.
W diecie ketogenicznej ważne jest ograniczenie węglowodanów, ale nie należy z nich całkiem rezygnować. Wręcz przeciwnie, dobrze jest uzupełnić jadłospis o warzywa niskowęglowodanowe, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, kalafior czy ogórek. W ten sposób dostarczymy organizmowi błonnika, witamin i minerałów niezbędnych do właściwego funkcjonowania.
Nabiał to kolejny składnik, po który należy sięgać przy diecie keto. Trzeba jednak wybierać produkty pełnotłuste i niesłodzone. Świetnym źródłem białka i tłuszczów są jogurty naturalne, kefir, ser biały czy żółty.
W diecie ketogenicznej kluczowe jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Warto codzienny jadłospis uzupełniać o naturalne suplementy, takie jak magnez, potas czy witamina D. Ponadto, konieczne są regularne konsultacje z dietetykiem, szczególnie na początku stosowania diety.
Sprawdź, jak dietetyk w Olsztynie może skutecznie pomóc Ci w kwestii: co można jeść na diecie ketogenicznej
Co można jeść na diecie ketogenicznej, czyli słów kilka o tym, kto pomoże w ułożeniu jadłospisu
Wiesz już co nieco o tym, co można jeść na diecie ketogenicznej, ale zastanawiasz się, kto pomoże Ci w jej skomponowaniu? Aby ta dieta była bezpieczna dla Twojego zdrowia, warto wcześniej skonsultować się z ekspertem ds. żywienia. Mowa oczywiście o dietetyku. Pomoże Ci skutecznie w ułożeniu indywidualnego planu żywieniowego dostosowanego do Twoich potrzeb i celów. Dzięki temu jadłospis będzie zrównoważony pod względem wartości odżywczych, a jednocześnie dostarczy do organizmu wszystkich niezbędnych składników.
Dietetyk to specjalista, który posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie żywienia człowieka. W przypadku diety keto dietetyk pomoże zrozumieniu jej założenia oraz w ułożeniu jadłospisu bezpiecznego dla danego organizmu. Ponadto będzie monitorować Twoje postępy, a w razie potrzeby wprowadzi korekty w menu, abyś mógł osiągnąć pożądane rezultaty. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie diety keto, warto wcześniej umówić się na konsultację z wykwalifikowanym dietetykiem.
Przeczytaj również:
Najlepsze i najgorsze produkty spożywcze dla zdrowia
Dlaczego warto wdrożyć produkty o niskim indeksie glikemicznym
Jak skutecznie schudnąć bez efektu jojo?