Spis treści:
- Dieta a płodność – jaka jest zależność?
- Jak zwiększyć płodność? Czyli słów kilka o roli dietetyka w tym procesie
- Dieta na płodność – jaka będzie odpowiednia?
Właściwie skomponowana dieta może znacząco wpłynąć na płodność. Chcesz poznać nawyki żywieniowe, które zwiększają szanse na poczęcie? Dowiedz się, które produkty i składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie. Odkryj, które z nich warto włączyć do swojego jadłospisu, by poprawić jakość komórek jajowych oraz plemników. Poznaj dietę, za której sprawą łatwiej będzie Ci przejść drogę do rodzicielstwa.
Dieta a płodność – jaka jest zależność?
Zdrowy tryb życia jest kluczowy w zachowaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego naszego organizmu. Prawidłowe odżywianie się oraz aktywność fizyczna w stopniu umiarkowanym to jedna z najlepszych profilaktyk na choroby cywilizacyjne.
Zastanawiasz się teraz, czy to, co zjadamy oraz to ile się ruszamy, ma jakiś wpływ na zwiększenie szansy na posiadanie potomstwa? Otóż zależność pomiędzy dieta a płodność jest niezwykle istotna i nie można jej lekceważyć.
Ważnym czynnikiem jest tutaj masa ciała. Nadwaga/otyłość, jak i niedowaga mogą zmniejszać szanse na zajście w ciąże. Nadwaga wydłuża czas oczekiwania na poczęcie i może być jedną z przyczyn niepłodności. Jednakże utrata masy przez osoby z otyłością, oczywiście pod kontrolą specjalisty dietetyka, może wpłynąć na zwiększenie wskaźnika płodności nawet o 5-10%. Natomiast pozytywny rezultat dla kobiet z niedowagą przynosi przybranie na wadze.
Problem z płodnością u osób, które mają nieprawidłową wagę ciała, wynika albo z niedostatecznej, albo nadmiernej tkanki tłuszczowej. A to z kolei prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Zrównoważony jadłospis ułożony przez dietetyka w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz utrzymanie właściwej masy ciała ma duży wpływ na poprawę płodności, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Jak zwiększyć płodność? Czyli słów kilka o roli dietetyka w tym procesie
Wiele par starających się o dziecko, zastanawia się, jak poprawić płodność, gdzie szukać pomocy? Przydatna może być w takim przypadku konsultacja z dietetykiem. Specjalista pomoże w skomponowaniu diety, która dostarczy potrzebnych składników odżywczych, a także minerałów i witamin niezbędnych do poprawy płodności.
Jak już wyżej zostało wspomniane, prócz odpowiedniej diety, konieczne jest także utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Dzięki współpracy z dietetykiem ustalone zostaną indywidualne potrzeby kaloryczne, a także plan żywieniowy, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć oraz utrzymać optymalną masę ciała.
Jak zwiększyć płodność? Warto także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Za jej sprawą poprawia się krążenie krwi, co wpływa korzystnie na ogólną kondycję organizmu. Współpraca z dietetykiem może okazać się kluczowa dla osób starających się o dziecko.
Sprawdź, jak dieta propłodnościowa ułożona przez dietetyka może pomóc w zwiększeniu płodności
Dieta na płodność – jaka będzie odpowiednia?
Czy istnieje dieta, aby zajść w ciąże? Na pewno właściwe ułożona odgrywa znaczącą rolę w kontekście płodności. Warto zadbać, aby wykluczyć z jadłospisu przetworzone jedzenie, a także zadbać o przyjmowanie składników mających działanie przeciwzapalne. Należą do nich produkty bogate w wit. A, C, E (czyli witaminy antyoksydacyjne) oraz wit. D, witaminy z grupy B, jak i cynk, jod, magnez, selen, żelazo.
Dieta na płodność u kobiet powinna zawierać pełnowartościowe białko, wysokiej jakości tłuszcze roślinne (orzechy, migdały, siemię lniane), a także pełnoziarniste produkty zbożowe o niskim IG. Warto także pomyśleć o suplementacji kwasami omega-3.
Ponadto w codziennej diecie kobiety starającej się o potomstwo przydatne mogą okazać się przyprawy takie jak: bazylia, cynamon, imbir, kardamon, kurkuma, natka pietruszki, oregano, pieprz czarny oraz nasiona czarnuszki. Dzięki ich stosowaniu ograniczymy spożycie mieszanek przyprawowych oraz stosowanie soli.
Z kolei na właściwy metabolizm i utrzymanie prawidłowej masy ciała pozytywnie mogą wpływać surowe owoce i warzywa, kiszonki oraz fermentowany chudy nabiał (np. maślanka czy kefir).
U mężczyzn z kolei dieta wspomagająca płodność, powinna być bogata w większą podaż przeciwutleniaczy. Zaliczają się do nich owoce, warzywa, orzechy, oleje roślinne spożywane na zimno oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Wszystkie z nich mogą mieć wpływ na większą liczbę i wyższą ruchliwość plemników.
Aby płodność u mężczyzn wzrosła, warto do codziennego jadłospisu włączyć m.in.:
- beta-karoten, którego źródłem jest szpinak, marchew, brzoskwinie, melony, pomidory;
- cynk obecny w jajach, rybach, grzybach;
- likopen, który znajduje się w pomidorach i ich pochodnych, jak soki czy przeciery;
- koenzym Q-10 znajdujący się w makreli, łososiu, sardynkach;
- resweratrol, którego źródłem są granaty, oraz owoce i sok z czerwonych winogron;
- selen obecny w pestkach dyni, brązowym ryżu i rybach morskich;
- wit. B6 znajdującą się w jajach, orzechach, owocach, warzywa, mleku, chudym mięsie i produktach zbożowych;
- wit. C, która znajdziemy w cytrusach, czerwonych porzeczkach, papryce czy natce pietruszki;
- wit. E obecną w orzechach laskowych, włoskich, migdałach oraz oliwie z oliwek.
Przeczytaj również:
Dietetyk kliniczny – jak nim zostać? Nasza historia
Jakie suplementy przyjmować codziennie?
Dieta dla poprawy trawienia i zdrowia jelit