Spis treści:
- Dieta sportowców wytrzymałościowych – co powinna zawierać?
- Dieta dla sportowca wytrzymałościowego – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
- Dieta w sportach wytrzymałościowych – czego unikać?
Nie od dziś wiadomo, że kluczem do zdobycia sukcesów w sportach wytrzymałościowych jest zarówno ciężka praca, jak i właściwie skomponowana dieta. Dobór odpowiedniego menu pozwala na osiągnięcie przez sportowca oczekiwanych wyników oraz pomaga mu w utrzymaniu dobrego zdrowia. Sprawdź, jaka dieta w sportach wytrzymałościowych jest najodpowiedniejsza. Dowiedz się także, jakie znaczenie ma w niej białko, tłuszcze, węglowodany oraz właściwe nawodnienie.
Dieta sportowców wytrzymałościowych – co powinna zawierać?
Chcesz wiedzieć, co musi zawierać dieta sportowców wytrzymałościowych? Aby organizm sportowca mógł poradzić sobie z mocnym treningiem bądź dłuższym dystansem, konieczne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie, ale także uwzględnienie konkretnych składników odżywczych. Jakich elementów nie może zabraknąć w takim jadłospisie?
- Węglowodanów, czyli kluczowego źródła paliwa w sportach wytrzymałościowych. Jeżeli startujesz w zawodach na długie dystanse, pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie małą porcję suszonych owoców np. rodzynek, daktyli czy bananów.
- Żelaza, którego niski poziom może przyczyniać się do ograniczenia możliwości sportowca, a także upośledzenia funkcjonalnego mięśni. Dlatego ważne jest włączenie do diety produktów/składników bogatych w żelazo, a jeśli okaże się to niewystarczające – warto zadbać o dodatkową suplementację pod okiem doświadczonego dietetyka.
- Odpowiedniego nawodnienia. W sportach wytrzymałościowych ma to szczególne znaczenie. Płyny, które sportowcy tracą razem z potem, powinny być stale uzupełniane. Dobrze także, by zawierały składniki odżywcze oraz elektrolity.
Dieta dla sportowca wytrzymałościowego – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Dieta dla sportowca wytrzymałościowego powinna opierać się na produktach wysokiej jakości. Dzięki temu posiłki będą jak najmniej przetworzone, a także bogate w potrzebne wartości odżywcze.
Istotne przy sportach wytrzymałościowych jest nie tylko zaspokajanie swojego głodu i uzupełnianie wartości odżywczych, ale także sprawianie sobie przyjemności. Brak tego ostatniego może przełożyć się na mniejszą motywację do podejmowania dalszych wyzwań. Twoja dieta sportowca powinna być bogata przede wszystkim w:
- nabiał,
- nasiona,
- nieprzetworzone mięso,
- orzechy,
- owoce,
- owoce morza,
- produkty pełnoziarniste.
Dozwolone są minimalne ilości słodyczy, przetworzonego mięsa czy nawet smażonych potraw.
Pamiętaj także, że nie wolno się nadmiernie objadać, chcąc mieć dobre wyniki w sporcie wytrzymałościowym. Zwracaj uwagę na ilość kalorii i spożywanych posiłków. Odpowiadaj na sygnały dotyczące uczucia sytości oraz głodu, które wysyła Ci Twój organizm. Dzięki temu, łatwiej pojmiesz kiedy oraz ile zjeść, bez jakichkolwiek obaw, że przytyjesz bądź zasłabniesz w trakcie treningu.
Dowiedz się więcej o tym, jaka dieta dla sportowców jest polecana przez profesjonalnego dietetyka
Dieta w sportach wytrzymałościowych – czego unikać?
Dieta w sportach wytrzymałościowych to także pewne wyrzeczenia. Nie należy obciążać organizmu zbędnymi i niepotrzebnymi składnikami, pogarszającymi nie tylko samopoczucie, ale, co gorsza wyniki. Warto więc unikać:
- nadmiaru tłuszczów nasyconych i trans, które mogą przyczyniać się do podniesienia poziomu cholesterolu oraz wzmagać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Sportowcy wytrzymałościowi nie powinni spożywać fast foodów, słodyczy czy smażonych potraw. Warto wybierać zdrowsze alternatywy jak produkty bogate w tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone dostępne w olejach roślinnych, orzechach, nasionach i awokado;
- zbyt dużej ilości cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza, które mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała, a także problemów trawiennych. Dieta w sportach wytrzymałościowych powinna wykluczać słodycze, napoje gazowane czy białe pieczywo;
- nadmiernego spożycia soli, które może przyczyniać się do retencji wody w organizmie. Jej wysokie spożycie może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego;
- alkoholu, którego nadmiar może niekorzystnie wpływać na wyniki treningowe oraz regenerację organizmu po odbytym wysiłku. Dodatkowo może on mieć wpływ na gospodarkę elektrolitów, jak i wodną organizmu, prowadząc tym samym do odwodnienia. Warto także zaznaczyć, że alkohol obciąża wątrobę. Ta z kolei odgrywa najważniejszą rolę w metabolizmie sportowca wytrzymałościowego. Dlatego najlepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu lub ograniczyć go do minimum.
Przeczytaj również:
Dieta przy alergii na roztocza
Jak przejść na wegetarianizm?
Insulinooporność – co to jest? Najważniejsze informacje