Spis treści:
- Jakie są objawy odwodnienia? Poznaj najczęstsze z nich
- Jak sprawdzić, czy organizm jest odwodniony?
- Co na odwodnienie organizmu? Skuteczne porady
Odwodnienie jest stanem, który w konsekwencji może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, jeśli nie zostanie w porę rozpoznany i odpowiednio leczony. Sportowcy, ze względu na intensywny wysiłek fizyczny są najbardziej narażeni na jego wystąpienie. Czy wiesz, jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze? Poznaj najważniejsze objawy odwodnienia i dowiedz się, jak sprawdzić, czy organizm jest odwodniony oraz co zrobić, by przywrócić właściwy bilans wodny organizmu.
Jakie są objawy odwodnienia? Poznaj najczęstsze z nich
Objawy odwodnienia organizmu można podzielić na trzy stany. Jest to lekkie odwodnienie, umiarkowane oraz ostre.
Za mało wody w organizmie – objawy w początkowej fazie są następujące:
- pragnienie (wzmożone),
- bardzo rzadkie oddawanie moczu, a jeśli już to w kolorze ciemnożółtym,
- suchość języka oraz śluzowej jamy ustnej,
- brak apetytu,
- wzdęty brzuch,
- zapadające gałki oczne i ciemiączko u niemowląt.
Poważnie odwodniony organizm – objawy, które wykazuje to:
- osłabienie naszego organizmu,
- senność (choć czasem pojawia się przeciwnie – nadmierne pobudzenie),
- widoczna nerwowość,
- bóle oraz zawroty głowy,
- zatrzymanie oddawania moczu, a jeśli już to intensywnie pachnącego, ciemnożółtego,
- mocno sucha skóra,
- tętno – podwyższone,
- trudności w łapaniu powietrza,
- omdlenia.
Zastanawiasz się na temat: odwodnienie – objawy neurologiczne, jakie są prócz powyższych? Należy do nich również dezorientacja. W momencie spadania poziomu nawodnienia następuje zmniejszenie objętości krwi. Co za tym idzie – może dojść do niedotlenienia mózgu. Osoba taka odczuwa problemy z pamięcią, koncentracją czy zaburzenia równowagi.
W skrajnych przypadkach odwodnienie (objawy, które mogą wystąpić) prowadzi do drgawek oraz utraty przytomności. Dlatego bardzo istotne jest monitorowanie poziomu nawodnienia organizmu, a także uzupełnienie płynów natychmiast, jak tylko zauważymy pierwsze skutki odwodnienia.
Jak sprawdzić, czy organizm jest odwodniony?
Sportowcy, ze względu na intensywny wysiłek fizyczny, są niewątpliwie bardziej narażeni na odwodnienie organizmu niż osoby prowadzące mało aktywny tryb życia. Organizm sportowca traci dużo płynów poprzez pocenie się. Dlatego istotne jest, aby dbał o wystarczającą ilość płynów przed, w trakcie i po treningu.
Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy organizm jest odwodniony? Najprostszym sposobem, który pozwala to ocenić w warunkach domowych, jest rozpoznanie koloru moczu. W przypadku odwodnienia, jak wyżej zostało wspomniane, widoczne jest zmniejszone oddawanie moczu i zmiana jego barwy na ciemniejszą. Kolor ciemnożółty oraz ciemniejszy świadczy o zbyt niskim nawodnieniu organizmy i nakazuje zwiększenie przyjmowanych płynów, a także elektrolitów. Z kolei barwa słomkowa świadczy o tym, że poziom nawodnienia organizmu jest właściwy.
Drugą metodą jest test na nadmiar wody w organizmie, zwany skin turgor test. Wykonuje się go na powierzchni skóry. Co ważne – można go wykonać w warunkach domowych. Należy uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni, przytrzymać ją kilka sekund, a następnie puścić. Jeżeli skóra powraca do pierwotnego kształtu – to organizm jest odpowiednio nawodniony. Jeśli natomiast odkształcenie się utrzymuje, świadczyć to może o odwodnieniu.
Warto dodać, że w przypadku osób starszych normalny jest spadek elastyczności skóry. Dlatego też ocena nawodnienia organizmu odbywa się u nich na podstawienie innych parametrów.
Sprawdź, jaka jest odpowiednia dieta dla sportowców, uwzględniająca prawidłowe nawodnienie organizmu
Co na odwodnienie organizmu? Skuteczne porady
Co jeść i pić, aby wyeliminować odwodnienie organizmu? Na pewno pić wodę! U mężczyzn ilość płynów powinna wynosić 2,5 litra dziennie, natomiast u kobiet ok. 2 l. Oczywiście zapotrzebowanie to zmienia się z wiekiem, a u osób uprawiających sporty jest znacznie wyższe. Warto dodać, że w trakcie upałów i przeziębienia istotne jest picie dużej ilości wody.
Co na odwodnienie organizmu będzie jeszcze dobre? Oczywiście świeże warzywa i owoce, będące jednocześnie źródłem minerałów i witamin, a w szczególności wody. Polecany są arbuz i ogórek, które to aż w 90% składają się z wody, dzięki czemu doskonale uzupełnią niedobory płynów.
Innym sposobem na odpowiednie nawodnienie są zupy i buliony. Spożywanie tych lekkostrawnych posiłków wspomaga także zachowanie pięknej sylwetki.
Osoby uprawiające wzmożoną aktywność fizyczną, w tym sportowcy, powinny uzupełniać płyny napojami izotonicznymi. Dobrym rozwiązaniem są także saszetki z elektrolitami, które świetnie sprawdzą się w czasie letnim. Pomogą zarówno dorosłym, jak i dzieciom zregenerować organizm i przywrócić mu prawidłową gospodarkę elektrolitów.
Odwodniony organizm można uzupełnić płynami w postaci wody kokosowej, która to jest bogata w składniki odżywcze. Co ciekawe, wykazuje właściwości zbliżone do napoi energetyzujących, ale nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Stąd też jest dość popularna wśród sportowców.
Podsumowując, odwodnienie organizmu stanowi duże zagrożenie, szczególnie wśród sportowców. Dlatego warto stosować się do powyższych wskazówek, które pozwolą uniknąć jego niebezpiecznych skutków.
Przeczytaj również:
Jaka jest najlepsza dieta w ciąży?
Co to jest przerywany post?
Jakie suplementy przyjmować codziennie?